הידעת?

הידעת שביותר מ-90% אחוזים ממוצרי הטואלטיקה
מופיע אחד או יותר מהמרכיבים הבאים:
כאן תוכלו לקבל מידע מהימן לגבי הנזק הנגרם לכם משימוש בחומרים אלה

botany

חומרים משמרים הנמצאים במגוון מוצרי קוסמטיקה, סבונים קרמים ומגבונים לתינוקות וילדים המשמשים גם כמרכיבי ריח. לרוב לא יצוין על התכשיר שהוא מכיל פראבנים כי ה"מתכון" לריחות נחשב כמשהו סודי ולכן ייצרני התכשירים לא מתבקשים לרשום את רכיבי הריח על אריזת התכשיר. הפראבנים חודרים בקלות לעור ונמצא קשר ישיר בין פראבנים וסרטן.

TEA, MEA, DEA

חומרים המשמשים כגורם המקשר בין פאזה שומנית לפאזה מיימית (מתחלבים), חומרים אלה גורמים לגירוי בעור ובעיניים, במינון גבוה עלולים להיות מסרטנים. איגוד הקוסמטיקאים אסר את השימוש בהם, אך הם עדיין נכללים במגוון מוצרים, בין היתר במוצרים המיועדים לילדים ותינוקות אשר החשיפה לחומרים אלו מסוכנת. נמצא: בקרם לחות, תחליבי גוף וסבונים.

BHA / BHT

חומרים אלה "אנטי אוקסידנטים" סינטטיים (המקבילים הסינתטיים לוויטמין E) ולעיתים קרובות השימוש בהם יחד גורם לאלרגיות בעור, מגביר את הסיכון לחלות בסרטן. החומר נמצא: בשפתונים, בקרם לחות, קרם גוף לתינוקות וכו'.

plus

שמן מינרלי – Petrolatum

החומר הינו המרכיב העיקרי בשמן תינוקות ובווזלין נוזלי, נמצא גם בשמן פרפין. שמן מינרלי אוטם את העור ומונע אובדן לחות דרך העור, אך מה שקורה הוא בדיוק להיפך – השמן גורם לכליאה של הרעלים בתוך העור וכך הוא מזדהם. מאחר ונמנע ממנו סילוק רעלים, הדבר גורם לאקנה ולהזדקנות העור. השמן המינרלי מונע מן העור את השמנים הטבעיים שלו ובכך גורם לבקעים ויובש. נמצא: בקרמים לטיפוח עור הפנים והגוף, במוצרי תינוקות, במוצרי טיפוח לשיער (מוסיף ברק לשיער). וזלין- הוא שמן מינרלי המופק מתוצר זיקוק של נפט.

Dioxane

החומר נמצא בשמפו וסבונים לתינוקות וילדים, הוא משמש כחומר מקציף וידוע כבעל פוטנציאל מסרטן.

Sodium Lauryl Sulfate (SLS)

מרכיב זול המקציף ויוצר נפח במוצרים. משמש בתעשייה כמסיר גריז במנועים. החומר נמצא ב- 90%  מסוגי השמפו והסבונים בשוק, גם בסבוני תינוקות אל דמע ויכול ליצור שינויים ברקמת העין. החומר מסוכן בעיקר לילדים, מאחר והוא מתרכז ברקמותיהם באחוזים גבוהים, . מחקרים טוענים כי הוא גורם לגירויי עיניים, לפריחות עור ולכיבים בפה. חומר זה חודר לעור, ללב, לריאות, לכבד ולמוח. הוא הוכח כחומר המסוגל לגרום לסרטן. נמצא: במשחות שניים, בתכשירי היגיינה אישית, בשמפו, בג'ל רחצה ובמוצרי תינוקות.

Triclosan

חומר משמר, אנטי בקטריאלי, הרשום בסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה כקוטל חרקים ושייך לקבוצה של חומרים החשודים כמסרטנים. הוא עובר דרך העור וחשוד בגרימת הפרעות בתפקוד ההורמונלי. עקב השימוש הנרחב בו, התפתחו חיידקים אשר עמידים בפניו. נמצא: בחומרי חיטוי, בדאודורנטים, במשחות שיניים, בחומרי ניקוי.

Sodium Hydroxide

סודיום הידרוקסיד הוא חומר מסוכן מאוד. חשיפה אליו גורמת נזק לריאות ומגדילה את הסיכוי לסרטן, נמצא במוצרי קוסמטיקה, שמפו
וסבונים גם של תינוקת.

Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)

חומר פעיל שטח, נמצא בסבון נוזלי, משחות שיניים מקציפות וסבוני אל-דמע לתינוקות המכילים בעיקר SLS המשמש ליצירת קצף רב (בד"כ נמצא בראש רשימת המרכיבים). דטרגנט (חומר המשמש לניקוי) גס מאד, וכאשר הוא בא במגע עם העור הוא עלול לגרום לדלקות עור, לאובדן שיער, לעצירת שתן, ונזק אפשרי להתפתחות העיניים אצל ילדים קטנים.

טלק | Talc

טלק מכיל רכיבים מסרטנים, סיבי אזבסט, ואחת הסיבות המובילות לסרטן השחלות, סרטן מס 4 בקרב הנשים האמריקאיות. גם בתינוקות נעשה שימוש נרחב בטלק באזורי המין, לכן חשוב להימנע.

talc

(Cationic surfactants

יכול להופיע בשמות נוספים:Cetalkonium chlorid Stearalkonium chloride מקורו של החומר הזה בתעשיית הנייר והבד בהן הוא משמש כמרכך וכחומר נגד חשמל סטטי. הוא נמצא בעיקר במרככי שיער (שבטווח הארוך, הם לא מרככים אלא גורמים לשיער להיות יבש ושביר) ועלול לגרום לאלרגיות. במקרה בליעה, חומר זה עלול להיות קטלני.

Aluminum

תפקידו לאטום את נקבוביות העור ולמנוע הפרשת זיעה. זיעה אמורה להיות מופרשת מהגוף, זו אחת הדרכים של הגוף להיפטר מפסולת. כאשר הפסולת אינה יוצאת החוצה, היא עלולה להגביר סיכוי לגירויים ודלקות ואף לסרטן. יש הטוענים שהאלומיניום עלול לגרום לאלצהיימר ושהוא מעלה את השכיחות לסרטן השד.

דילוג לתוכן